I Kongres Kobiecości - Odlot do natury przeszedł już do historii. Do jego realizacji zajęłyśmy salę kinową chrzanowskiego MOKSiR'u, hol, dwie sale baletowe, salę odczytową i Starą Kotłownię. Byłyśmy pełne obaw, ale jednak wielkiej wiary, że się uda i nie zawiodłyśmy się ani trochę. To była piękna impreza i niesamowity sukces! Tak, jesteśmy bardzo szczęśliwe i dumne, że ciągle z odwagą sięgamy dalej i dalej, nie bojąc się wyzwań. Pracowałyśmy nad organizacją Kongresu zdając się na własną intuicję i głosy serca. Zapraszałyśmy prelegentki po prostu je czując. Planowałyśmy działania kierując się tylko jednym założeniem - każdy uczestnik Kongresu, począwszy od nas, poprzez trenerki, wolontariuszy i uczestniczki powinien dostać cudowną energię i radość z obcowania ze sobą nawzajem, a Kongres powinien zapisać się w ich sercach, jako piękny i wyjątkowy dzień. Jak to przy tak dużej imprezie miałyśmy po drodze przeszkody, ale brałyśmy je jako wyzwanie, albo znak, że pewne kwestie trzeba odpuścić. Doświadczałyśmy każdego wzlotu i upadku, po to żeby w dzień Odlotu powiedzieć sobie, że wszystko udało się idealnie! Uśmiechnięte kobiety, które podczas przerw rozmawiały ze sobą i dzieliły się doświadczeniami. Wolontariuszki, które z pełnym zaangażowaniem, zaradnością i uczuciem panowały nad koordynacją działań. Prelegentki, które z wielkim sercem dzieliły się swoją wiedzą, a ich występy stworzyły niesamowicie spójną i uzupełniającą się całość. Partnerzy, którzy stanęli na wysokości zadania i angażując swoje zasoby uświetnili to wydarzenie. Nieliczni Panowie, którzy wsparli nas swoim opanowaniem i oddali się uwiecznianiu Odlotu na zdjęciach i filmach. Pracownicy MOKSiR'u, którzy znosili nasze pomysły i przychodzili nam z pomocą zawsze kiedy potrzebowałyśmy czegoś więcej i inaczej. I w końcu my, które nie zwątpiłyśmy, nie padłyśmy ze zmęczenia, a z cudowną energią, która na nas spłynęła ogarniałyśmy całość, prowadziłyśmy program punkt po punkcie, służyłyśmy radą i pomocą oraz cieszyłyśmy się z każdej minuty tego dnia. Nie do zliczenia ile tysięcy kroków zrobiłyśmy po całym MOKSiRZE. Ale to wszystko dla wielkiej radości i satysfakcji.


Odlot do natury zaczęłyśmy bardzo wcześnie rano, aby przygotować wszystkie stanowiska, dekoracje, ugotować magiczną kawę według 5ciu przemian i dopiąć imprezę na ostatni guzik. Około 9 zaczęły nadciągać uczestniczki, ale my już byłyśmy gotowe. Nasze wolontariuszki na swoich miejscach rejestrowały naszych gości, rozdawały identyfikatory i torby z upominkami, zapisywały na warsztaty, dokładały przekąski, podpisywały eko-kubki na poranną kawę itp. Przed 10 zaczęłyśmy część prelekcyjną. Wystąpiły: Katarzyna Fizia z wykładem “Odżywianie miłością, czyli zdrowie i szczęście w aspekcie dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej”, Dorota Grądzka “Zdrowe oczyszczanie organizmu”, Natalia Kozdra “Ekokobieta, czyli intymnie o nas samych”, Sylwia Kocoń “Recepta na dostatek”, Dominika Zapotoczna “Oddychanie spokojem”, Marti & Sara “O zaufaniu do świata i samych siebie", Anna Nazarewicz-Chechelska “Opowieść o...czyli storytelling” oraz Janina Marczykiewicz “Porządki rodzinne”. Na zakończenie prelekcji odbyła się debata na temat “Dorosłe dzieci” ze specjalistkami w zakresie psychologii, żywienia, macierzyństwa i świadomej konsumpcji - Teresą Waśko, Magdaleną Jędruszko, Malwiną Wójtowicz, Dorotą Grądzką oraz Natalią Kozdrą. W przerwach przepyszne smakołyki serwowała Restauracja Nova, zioła i wegańskie delicje prezentowała Kasia Fizia, ekologiczne podpaski i tampony udostępniła Natalia Kozdra, inspirujące torby i t-shirty wystawiła Natalia Jaśko z Print Mentor, a o bezpiecznych dla zdrowia kosmetykach opowiadała ekipa TianDe.

Część warsztatowa wypełniona była olbrzymią ilością wiedzy i ćwiczeń.  Uczestniczki dowiedziały się o pewności siebie i życiu w obfitości od Sylwii Kocoń, o pracy nad emocjami od Janiny Marczykiewicz, o 5 przemianach i kobiecości według Medycyny Chińskiej od Kasi Fizi, ćwiczyły oddychanie z Dominiką Zapotoczną, poznały zasady zdrowego oczyszczania organizmu od Doroty Grądzkiej, praktykowały storytelling z Anną Nazarewicz-Chechelską i podróżowały po świecie z Martą i Sarą Piskorek.

Na zakończenie Kongresu mocnym elementem kulturalnym był występ Wędrującego Teatru Kobiet.  Ich spektakl “Teraz JA, Kobieta” idealnie wpisał się w tematykę Kongresu.

Zmęczone, ale szczęśliwe odprowadziłyśmy nasze prelegentki do Hotelu Platan, który przygotował dla nich komfortowy nocleg. Dla uczestniczek to był koniec dnia, ale nie dla nas, ponieważ o 20 w Restauracji Nova czekała na nas, naszych wolontariuszy oraz gości impreza integracyjna z wspaniałą, ciepłą, wegańską strawą. Szefowa kuchni przygotowała również warsztaty kuchni wegańskiej. Rozmowom, integracji, śmiechom nie było końca. Trudno nam było się pożegnać tego dnia.

I Kongres Kobiecości - Odlot do natury to nie tylko wielkie wydarzenie, możliwość poszerzania wiedzy, integracji z innymi kobietami, ale także możliwość spotkania osób, z którymi zaczyna łączyć Cię więź przyjacielska i wiesz, że to na pewno nie ostatni raz kiedy się widzicie i robicie coś razem.

Dziękujemy wszystkim za ciepłe słowa! Dały nam one kolejną dawkę motywacji do tworzenia takich wydarzeń i działania na pełnej mocy z VIAFEMINA. 
Dziękujemy też wszystkim partnerom i wolontariuszom. Pełna lista partnerów tutaj.

"NIESAMOWITE Kobiety, DZIEKUJEMY przeOGROMNIE! Chyba w żadnej PODRÓŻy, nawet na końcu ŚWIATa, jednego dnia nie zakręciła mi się tyle razy łezka w oku i przebiegły mnie CIARY (te cieplutkie, które sa dla mnie znakiem, że słyszę PRAWDĘ!) co w dniu KONGRESU! Jesteście dla mnie INSPIRACJĄ i zACHwycam się Wami BARDZO! Serdecznosci i do zobaczenie wcześniej niż podczas następnego Kongresu :) ...to był N I E S A M O W I T Y czas!"

"Dziękuję! Jesteście cudowne Wszystkie! To był najpiękniejszy Kongres na jakim byłam :) Nie mogę doczekać się kolejnego."

"Dziękuję Wam Dziewczyny za masę pozytywnej energii...było wspaniale :) Czekam na następny odlot do natury."

"Dzięki wielkie. Świetne wydarzenie! Następnym razem również przyjadę."

"Było Cudnie!!!! ❤"

"Było fantastycznie i czekamy na następne imprezy. Jesteście wspaniałe i chylę głowę przed Wami, bo udźwignąć ciężar zorganizowania tak dużej i z rozmachem zorganizowanej imprezy to jest wielkie przedsięwzięcie.  Jesteście wielkie!"

"Bardzo dziękuję za prawdziwy Odlot! Odlot do Natury!"

"Kiedy następna impreza? Już się nie mogę doczekać."

"To było niesamowite wydarzenie w gronie wyjątkowych kobiet. I Kongres Kobiecości był powrotem do natury, do siebie. Słowa wydają się zbyt płaskie by opisać atmosferę i panującą tam energię. Czekam na więcej, polecam z serducha i zapraszam do spotkania!"

"SUPERRR!!Dziękuję i dziekuję!!!"